Ben, YGS Hakkındaki Açıklamalardan Tatmin Olmadım.

2011 Yükseköğretime geçiş sınavının sona ermesinin ardından, tesadüfen sınav sorularıyla ilgili bir şifre keşfedilmiş ve bunun sonucunda şifre skandalı patlak vermişti. Matematik sorularında keşfedilen bu şifre ile 40 matematik sorusunun 38’i, soruları çözmeden doğru cevaplanabiliyordu. Bu skandalın ardından daha olayın içyüzü belli olmadan ÖSYM başkanı, cumhurbaşkanı ve milli eğitim bakanını bilgilendirmiş, cumhurbaşkanı ve milli eğitim bakanı kamuoyuna şöyle beyanatlar vermişlerdi. “Ben ÖSYM başkanının açıklamalarından tatmin oldum”. Dünde başbakanımız çıkıp, “Ben ÖSYM başkanının açıklamalarından tatmin oldum” dedi. Yani ortada bir sorun olmadığı konusunda herkes mutabık ama kamuoyu hariç.

ÖSYM başkanı kamuoyuna ne zaman açıklama yapsa, insanların kafalarındaki soru işaretleri bir türlü yok olmadı. Çünkü geçen seneden sabıkalı bir KPSS var ortada. Daha çözülmemiş. Ben bu tabloya baktığımda aklıma hiçte iyi şeyler gelmiyor. AKP’nin devletin çeşitli kurumlarında kadrolaştığını biliyoruz. Geçen seneki KPSS üzerindeki şaibeler hala kalkmış değil. Benim kanaatime göre AKP kadrolaşma işinde çığır açtı.

Örnek; Ben, Türkiye’deki en iyi üniversitelere kendi zihni yapımdaki başarılı öğrencileri sokmak istiyorum. Bunun için bir plan ortaya koyuyorum. YGS sınavındaki matematik sorularına bir şifre sistemi uyguluyorum ve matematik sorularının normal yollardan çözülememesi içinde çözümü uzun veya zor sorulardan oluşturuyorum. Diğer soruların aslında pekte fazla bir önemi yok. En önemli ve gerekli ders matematiktir. Matematik sorularını normal yollardan çözmeye çalışan bir öğrenci oldukça zaman kaybedecek ve diğer soruları eksik yapacak. Yani her durumda benim şifre sistemimi bilen öğrenciler diğerlerinden kat be kat başarılı olacak. Plan mükemmel…

Ben, matematik sorularını şifreliyorum ve benim yandaşım olan dershanelere bildiriyorum. Sadece bir cümlelik bir bilgi. “Küçükten büyüğe doğru sırala, denk geleni işaretle” . Bunu yapan yandaş öğrenciler 15 dakikada 38 matematik neti yapıp, daha sonra rahat rahat diğer soruları çözüyorlar. Diğerleri yırtınsın artık. “Neden bilmem ne dershanesine gitmedikte” , “o kadar çalıştık bu sorular mı sorulur” da. Yazık, çok yazık…

Her şey gün gibi ortada, AKP giderayak son kadrolaşmasını da yaptı, çekirdekten. Bu olaylar seçim atmosferinde ört-bas edilecek. Zaten devletin pislikleri gün yüzüne çıkmaz. Birçok şey kamuoyuna açıklanmaz. Birçok dava sonuçlanmaz. Sen vatandaş olarak istediğin kadar yırtın. Ülkede hukuk yok, demokrasi yok. İnsan hakkı yok. Avukat yok, baro yok, yok, yok, yok. Duyarlı vatandaş yok.

Ülkede herkes bağımsızdır, özgürdür. Ben, bağımsızlığı, özgürlüğü bir şey sanırdım. Meğer hiçbir şeymiş. Önemli olan tarafsız olabilmekmiş. Bakın bakalım etrafınıza tarafsız insan görebiliyor musunuz? En önemli kurum, hukuk bile tarafken, siz sorunlara nasıl çözüm bulmayı düşünüyorsunuz? İktidarı eline geçiren kendi tarafını kayırıyor. Ya diğerleri?

Bir ülke düşünün ki, 20 yıldır eğitim sistemini oturtamamış. Tek başına iktidarsın AKP, senin ne mazeretin var?

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !