Hastaneler Arası Bilgi İşlem Ağı

Birçoğumuz herhangi bir rahatsızlığımızda “Acaba hangi hastaneye gitsem?” diye kendi kendimize sorarız. Karar veremediğimiz durumlardaysa çevremizdeki insanlara, akraba veya arkadaşlarımıza sorar, onların tavsiyelerine göre hareket ederiz. Sağlık sorunumuz hafif bir sorunsa genelde devlet hastanelerini tercih ederiz. Çünkü onlar ücretsizdir. Ağır bir sağlık sorunumuz varsa o zaman seçenekleri arttırma yoluna gideriz. Devlet hastanesi mi? Araştırma hastanesi mi? Yoksa özel hastane mi?

Ciddi sağlık sorunları olan kişiler genelde yaşadıkları çevredeki hastaneler yoluyla sorunlarına çare bulamadıklarından şikayet etmektedirler. Yakın çevresinde derdine derman bulamayan bir hasta daha uzak yerlere - büyük şehirlere - giderek derdine derman bulmaya çalışmaktadır. Mesela Çanakkale’deki bir hasta bulunduğu ilde derdine derman bulamıyorsa, İzmir’e veya İstanbul’a gidiyor. Ancak bu defa, gittiği büyük şehirde hangi hastaneye gidecek? Ciddi sağlık sorunu olan birçok vatandaşımız derdine derman bulabilmek için o hastaneden bu hastaneye dolaşıp durmaktadır. Hastaneler yoluyla derdine derman bulamayan hastalarsa ya hastane dışında farklı çareler – doğal tedavi yöntemleri – aramaya başlıyor ya da umutsuzca evlerine dönüyorlar.

Yapılan sağlık reformlarının da etkisiyle günümüz Türkiye’sinde artık birçok hastalığın kısa sürede tedavisinin mümkün olabileceğini düşünüyorum. Ancak bunun için atılması gereken son bir adım daha var, hastaneler arası bilgi işlem ağı. Biz bu ağa kısaca HABİ diyelim.

Habi, sağlık bakanlığı kontrolündeki bir bilgi işlem merkezi olacak. Türkiye’deki gerek devlet, gerek üniversite, gerekse özel, bütün hastaneler bu merkeze bağlı olacaklar. Ayrıca hastanelerde bu ağ üzerinden online olarak birbirleriyle iletişime geçebilecekler. Habi üzerinde Türkiye’deki bütün hastanelerin, doktorların kayıtları bulunacak. Ayrıca hastane ve doktorların yapmış oldukları ameliyatlar, tedavi yöntemleri de kayıt edilecek. Mesela Çanakkale devlet hastanesinde hastasını tedavi edemeyen bir doktor, sisteme girerek benzer hastalıkların hangi hastanelerde tedavi edilebildiğini görebilecek. Buna göre ya hastayı uygun ve başarılı bir doktor veya hastaneye yönlendirecek ya da o konuda daha uzman olan doktorlardan yardım alacak.

Bütün hastane ve doktorların birbirinden haberdar olduğu bir ortamda hastaların derman bulmaları daha da kısalacaktır. Hastanelerdeki gereksiz yoğunluk azalacaktır. Hasta sayısı hızla düşecektir. Çünkü hastalar hızlı bir şekilde tedavi edilecektir. Bu ayrıca başarılı hastane ve doktorların tespit edilmesini de kolaylaştıracaktır.

Habi sadece hastaneler arası bir ağ olup vatandaşlara açılmayacaktır. Bu ağa görsel unsurlarda eklenebilirse süper olacaktır. Bu sayede online ameliyatlarda yapılabilir. Mesela İzmir’deki bir doktor Niğde’deki bir ameliyata online dahil olabilir, destek verebilir. Hasta bilgileri bir hastaneden diğerine ağ üzerinden iletilebilir. Bilgi paylaşımı arttıkça hastalar daha kısa sürelerde tedavi edilebilecektir.

Bütün bunların yanında sağlık bakanlığı vatandaşlar içinde bir internet sitesi kuracak. Bu sitede ülkedeki hastaneler, doktorlar, hastane ve doktorların uzmanlık alanları yer alacak. Bütün devlet ve özel hastaneler yer alacak. Mesela bir vatandaş siteye girdiğinde ülkedeki bütün kulak-burun-boğaz hastanelerini görebilecek.

Son olarak doğal tedavi yöntemlerinin de tıbbi olarak ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Modern tıbbın iyileştiremediği bazı hastalıkların doğal tedavi yöntemleriyle iyileştirildiğine bizzat şahit oldum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !