Kanal İstanbul: Bu Proje Beni Çıldırttı.

Başbakan İstanbul’a kanal projesini açıkladığında, başıma bir ağrı çöktü. Hala başımın ağrısı gitmedi. Acaba diyorum, başbakan son günlerde derin bir akıl tutulması mı yaşıyor? Tamam, hayal kurarsın. Kendine bazı hedefler koyarsın. Bunlar anlaşılabilir şeyler. Ama bu hedeflere süreklilik arz eden dış ticaret açıklarıyla, bütçe açıklarıyla, yüksek faiz ve sıcak para politikalarıyla nasıl ulaşmayı düşünüyorsun? Bir ülke dev projeler yapabilir. Kanalda açar, gökdelende yapar, sarayda yapar, yeni şehirlerde kurar. Ama bizim ülkemiz bunları yapamaz.

Çünkü bizim ülkemizin zengin kaynakları yok. Devletin tek gelir kalemi vergi. O vergiler yüzünden de milletin büyük bir kesimi sefil. Şimdi; senin her yıl 100 milyar TL dış ticaret fazlan olur. Her yıl bütçen 50 milyar TL fazla verir. İnsanların refah içerisinde yaşar. Sen o zaman istersen Saroz Körfezinden, Karadeniz’e kanal aç. Ama senin açlıktan nefesin kokacak. Sen İstanbul’a kanal açacaksın. Buna dedelerimiz şöyle diyor. “Ayranı yok içmeye, atla gider çeşmeye”.

Daha ne trajikomik olaylar var. 2023 hedefi. Kardeşim, 2023 hedefini koy, tamam. Ancak sen, bugünkü Dünya düzeninde daha 6 yıl sonrasının ne olacağını kestiremiyorken, 12 yıl sonrasına nasıl tahminlerde bulunabiliyorsun? 3-5 yıl sonra savaş çıktı. Doğal afetler yaşandı. Bak Japonya’ya. Dünya yerinden oynuyor. Ortadoğu birbirine girmiş. Sen Kanal derdindesin.

Ben anlamıyorum. İstanbul’un iki yakasına iki yeni şehir kuracak. Büyük bir kanal açacak. İstanbul’un nüfusu bilmem kaç milyon olacak. Kardeşim; anlamıyor musunuz? İstanbul’a yüklenmeyi bırakın. Ne var İstanbul’da yav. Memleketin başka şehirleri yok mu? İstanbul’u doldurmayı bırakın, boşaltmanın çarelerini arayın.

İstanbul’a kanal yapacağına, Çanakkale’ye boğaz köprüsü yap. İstanbul’a üçüncü köprüyü yap. Sadece Avrupa’dan Anadolu’ya transit geçişi sağlasın. Avrupa’dan gelen İstanbul’a girmeden geçip gitsin. Çanakkale’ye boğaz köprüsü yap. Avrupa’dan gelen, Anadolu’ya buradan gitsin. Bu sayede İstanbul’un trafik yükünü yarı yarıya azaltmış olursun. Bak adamlar oturmuşlar İstanbul için şehir planı hazırlamışlar. Adam gibi o planı uygulamaya koy.

Ama ben biliyorum. Bu kanal projesi atmasyon. Elinizde patlar. Zaten Marmaray projesi hakkında da dedikodular dolaşmaya başladı. Boğaza gömülecek diye. Sizin bu ülke insanlarının vergilerini çar çur etmeye ne hakkınız var?

Önce adam gibi ekonomini düzelteceksin. İnsanları kandırmayacaksın, aldatmayacaksın. Ben sinir oluyorum, adam çıkıyor “şu kadar ihracat yaptık”. Yahu ithalatını neden söylemiyorsun? Senin bütün ekonomik parametrelerin hayal, yalan, dolan, kandırmaca. Memleketin o kadar malını mülkünü sattın. Devletin borçlarını iki katına çıkarttın. Yandaşlarını dolar milyarderi yaptın. Sonra kalkıp bana “kanal yapacam”, diyorsun. O kanalda Marmaray gibi milletin bir tarafına kaçar. Sonra sen, umarım bu ülkeden kaçmak zorunda kalmazsın.

Ben şunu anladım ki; koltuk adamı bozuyor. Hele bizim ülkemizde durum çok vahim. Umarım, bu milletin sabrını daha fazla zorlamazlar. Başbakanın aklını başına almasını öneriyorum. Bu güne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine minnettarız. Ama ben, geleceğimi borçlandırarak bana hizmet edilmesi taraftarı değilim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !