Padişah (Tayyip) Sindire Sindire İlerliyor.

Her zaman olduğu gibi ülke sorunlarımız çok büyük ve ülke gündemimiz çok yoğun. Ancak ülkemizin gündem maddeleri, olmayan demokrasi, olmayan hukuk, gelir dağılımındaki adaletsizlik, işsizlik, gelir vergilerindeki adaletsiz vs değil. Ülke gündemi, ucube heykel, muhteşem yüzyıl dizisi, futbol stadında başbakanın ıslıklanması, içki içilmesine getirilen kısıtlama, başbakanımızın kendine karşı yapılan olumsuz eleştirilere tahammül edememesi vs konular. Torba yasa çalışmaları, seçim hazırlıkları da cabası.

Başbakanın davranışları son birkaç yıldır insanı şüphe içinde bırakıyor. Tamam, çalışıyor. Ülkeye bir takım katkılar sunuyor. Kendisine bu konuda minnettarız. Ancak öte yandan dediğim dedik, çaldığım düdük anlayışı, ben ne dersem o olur anlayışı, beni hep takdir edin ama eleştirmeyin anlayışı, insanların kafasında ciddi soru işaretleri oluşmasına neden oluyor.

En son olay ise Ahmet Altan’ın, başbakanı biraz sert bir şekilde eleştirmesi ve başbakanın, Ahmet Altan’a 50 bin TL’lik manevi tazminat davası açması. Başbakan olmayan demokrasiyi ileriye götürmekten, ifade özgürlüğünün genişletilmesinden bahsederken, nasıl oluyor da kendisine karşı yapılan eleştirilere tahammül edemiyor?

Başbakanın birçok konuda samimiyet sorunu yaşadığı açıktır. Yıllardan beri, üniversite okuyan ve sadece %3’lük bir kız öğrencinin başörtüsü sorunu çözemezken, demokrasi sorununu, Kürt sorununu ve diğer kronikleşmiş sorunları çözmesini nasıl bekleyebiliriz? Başbakan, çözümsüz bırakılan sorunlar üzerinden oy devşiriyor maalesef. Sürekli kendi bildiğini okuyor. Yargıtay’ın görüşü alınmadan yargı reformu yapılır mı? Sivil toplum örgütlerinin görüşü alınmadan, katkısı olmadan anayasa yapılır mı? Seçim barajını %5’e düşürmeden demokrasiden bahsedilebilir mi? Altyapı konusunda ülkeye birçok eser kazandırmıştır. Ama bütün yapılanların bedeli bu ülke vatandaşları tarafından ödendi ve gelecekte de ödenmeye devam edecek. Hatta yapılan yatırımlarla ülkem insanı 2030 yılına kadar borçlu yaşayacak. Yani aslında AKP hükümeti ülkenin geleceğini borçlandırarak bu yatırımları yapmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılına bazı hedefler koyuyor. Buradan şunu anlayabiliriz. O güne kadar bir şekilde iktidarını devam ettirmek çabasında. Önümüzdeki seçimi de alırsa, sonrasında başkanlık sistemine hazır olun. Benim korkum ise, başkanlık sistemi geldikten sonra ülkenin sivil diktatörlük benzeri bir yönetimle yönetilecek olması. Bunun emarelerini görüyoruz son zamanlarda.

Sigara tüketiminin engellenmesine yönelik her türlü katı kuralı uygulamaya koydular. Dünya’nın hiçbir yerinde bu şekil kanunlar yok. Bazı insanların özgürlüklerini sağlarken, bazı insanların özgürlüklerini kısıtlayamazsınız. Sonra diyorlar ki, “efendim işte bu uygulamalarla sigara tüketimi azaldı” . Hayır, efendim sigara tüketimi azalmadı. İnsanlar kaçak tütün sarmaya, kaçak sigara içmeye başladılar.

İçki satışına, kullanımına kısıtlama getirilmeye çalışılıyor. İçki pahalı, belli yerlerde içemezsin, belli yerlerde satamazsın. İnsanlar yine içiyor. Ama daha ucuzunu içmeye başladılar. Kaçak içki tüketmeye başladılar. Yani içki tüketimini yine azaltamadın. Ya ne yaptın? Gerek sigarayı, gerekse içkiyi kayıt dışına ittin. Ve bu uygulamalar ne yazık ki aşırıdır. Başbakan sigara içmiyor, içkide içmiyor. Başbakan kendi yaşam biçimini tüm topluma dayatmaya çalışıyor. Sigara ve içki içenlerin özgürlük sınırlarını iyiden iyiye daraltıyor.

Demokrasi zaten palavrada, ifade özgürlüğü var sanıyorduk. O da tek taraflıymış. Başbakanın muhaliflerine istediğin gibi konuşabilirsin. Ancak, başbakana bir eleştiri yaptın mı yandın. Ne olacağın belli olmaz. Ergenekoncu olabilirsin, hakkında binlerce liralık dava açılabilir, fırça yiyebilirsin, günlerce medyada azarlanabilirsin. Herkese her şeyi söyle ama başbakanı eleştirme. Tüküreyim ben böyle ifade özgürlüğüne. Doğuda çocuklar esrar, eroin çeker. Askeri, polisi taşlar, molotof kokteyli atar. Onlar masum. Batıda öğrenciler gösteri yapmaya kalkar, yemedikleri dayak kalmaz. 80’li yıllarda olduğu gibi üstleri başları aranmak istenir. Tüküreyim ben böyle ifade özgürlüğüne.

Milyon dolar harcanıp Osmanlı’yla ilgili bir dizi çekilir, diziyi yasaklamaya kalkarlar. Kars’ta bir heykel yapılır. Ucube derler, yıkmaya kalkarlar. Niye yapılmasına izin veriyorsun? Niye engellemiyorsun kardeşim o zaman? Bu ülkede padişahın izni olmadan taş üstüne taş konur mu? Başbakanın izni olmadan hiçbir şey yapılmaz bu ülkede.

Galatasaray’ın yeni stadında Başbakanı ıslıklamışlar. Başbakanda konuşma yapmadan gitmiş. Başbakan ıslıkları yanlış anlamış. O ıslıklar organize felan da değil. Tamamen içten gelen bir şey. Sen vatandaşı bu kadar sıkarsan, her şeyi bu kadar dayatma noktasına getirirsen ıslıklarlarda, yumurta da atarlar. Bırak kardeşim muhteşem yüzyılı, bırak ucube heykeli, bırak içkiyi, sigarayı. Sen sayıklayıp durduğun demokrasine bak, olmayan hukukuna bak. İnsanların yüzlerine baka baka birde “ileri demokrasi” diyorsunuz. Sizin demokrasi lafını ağzınıza almanız bile günahtır. Çakma demokrasi, demokrasi değildir. Tayyip demokrasisi, demokrasi değildir. Demokrasi diyorsan, gel seçimden önce indir barajı %5’e demokrasi görelim, temsilde adalet görelim. Milletvekili adaylarını sen seçme, vatandaş seçsin de demokrasi görelim. Lafla demokrasi olmaz, lafla hukuk olmaz.

Ayrıca nedir bu eleştirilere tahammülsüzlük. Medya bile korkuyor artık başbakandan. Olumsuz bir haber yapmayalım, uğraşmayalım diye. Başbakanın sinirleri son zamanlarda çok gerildi. Seçim stresi de başlamış görünüyor. 8 yıllık iktidar adamı yorar. Bence biraz dinlenmesi lazımdır. Benim görüşüm, bu seçimde AKP’yi biraz dinlendirelim. Günlük hayatta kronik sorunlarımız olduğu gibi duruyor. Demokrasi karın doyurmuyor. İnsanlar günden güne fakirleşiyorlar. İnsanlar borçla yaşamayı, yaşam biçimi haline getirdiler. Ve hükümet insanları kandırıyor, hatta yalan bile söylüyor. Yalan söylemek ve kayıt dışını bilerek desteklemek ne dinle ne imanla bağdaşır. Ben, oy’a devşirilecek hizmet istemiyorum. Kalıcı çözüm istiyorum. Sistemin düzeltilmesini istiyorum. İşte o kadar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !