Sağ'dan, CHP'ye Oy Çıkar mı?

12 Haziran 2011 genel seçimlerine az bir zaman kaldı. Siyasi partiler, seçim beyannamelerini bir bir açıkladı. Milletvekili adayları belli oldu. Seçim yarışı başladı ve siyasi partiler miting alanlarına indiler. 12 Haziran’a kadar yoğun bir siyasi atmosfer içinde vaatlere boğulacak Türkiye.

Dün, ben de kendi çapımda vatandaşın nabzını yokladım. Kırsal kesimdeki köyleri dolaştım ve vatandaşın bu atmosferden nasıl etkilendiğini anlamaya çalıştım. Vatandaş genel anlamda halinden memnun değil. Her zaman olduğu gibi temel konu ekonomi. Vatandaş, anayasa değişikliğinden veya çılgın projelerden ziyade, artan akaryakıt fiyatları, piknik ve ev tüpünün artan fiyatları, elektrik faturasını 4 gün geciktirdiği için elektriğinin kesilme endişesi, piyasada para dönmemesi ve ödemelerini yapamayacağı endişesi, ihtiyacı olduğu halde kasıtlı olarak ziraat bankasından kredi alamaması, herkesin borçlu olduğundan dolayı piyasada kalıcı bir durgunluğun yaşanması konuları ile daha çok ilgili.

Vatandaş, siyasi liderlerin hangilerinin kendi ihtiyaçlarına uygun söylem geliştirdiğine göre siyasilere not veriyorlar. Ve seçimlerde bu doğrultuda oyları şekillenecek. Genel edindiğim izlenim, AKP’den bir memnuniyetsizliğin olduğu. Bu memnuniyetsizliğin birinci nedeni elbette yine ekonomi. İnsanların bir çoğu borçlu yaşıyor. Çünkü borçlanmayı teşvik eden bir yaşam biçimi dayatılıyor insanlara. Borcu olmayanlar ise para arttıramadığından şikayetçi. Mesela şunu söylüyor insanlar. “ 10 sene önce kendi biriktirdiğim para ile kendi evimi, kendi arabamı alabiliyordum. Şimdi borçlanmadan hiçbir şey alamıyorum. Her geçen gün fakirleşiyorum. Ne yapsam bir türlü para arttıramıyorum”. Aslına bakarsanız bu tablo orta gelir grubu bir çok insan için aynı.

Son yaşanan olaylar da AKP’nin notunu oldukça düşürdü vatandaşın gözünde. Tayyip Erdoğan’ın dayatmacı tek adam davranışları. YGS sınavındaki şifre iddiaları oldukça güven zedeledi. YSK vetosuna sessiz kalması ve zamanında gerekli yasal düzenlemeleri yapmaması eleştirildi.

Ekonominin dışında vatandaşın oyunu etkileyen ikinci unsur %10 seçim barajı. Vatandaş kullandığı oyun baraj altında kalmasını istemiyor. Bu nedenle baraj üstündeki partileri tercih etmeye çalışıyor. AKP’den şikayetçi olan bir çok vatandaş gidecek yer olarak MHP’yi veya CHP’yi görüyor. MHP, bu seçimlerde çok kötü bir performans sergiliyor. CHP ise oldukça iyi.

Şaşırtıcı bir şekilde konuştuğum birçok sağ seçmen CHP’ye oy vereceklerini söylüyor. Vatandaş aynen şunu söylüyor. “Ben sağcıyım. Bu güne kadar sola hiç oy vermedim. Ancak bu defa Kılıçdaroğlu’na oy vereceğim”. Kılıçdaroğlu, halk üzerinde etkili olmuş gibi görünüyor. Bu bana CHP’nin sağ seçmenden ciddi oranda oy alacağını düşündürüyor. Seçimlere daha 1,5 ay var. Gelecek günler ne getirir bilinmez. Ancak, 13 Haziran sabahı CHP’yi tek başına iktidar olarak görürsem, bu beni hiç şaşırtmayacak.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !