Yüksek Akaryakıt Vergilerine Kimse Dur Demeyecek mi?

Benzinin litre fiyatının 4TL’ye dayanmasıyla birlikte kamuoyundan rahatsızlık ifade eden sesler duyulmaya başlandı. Hükümet ise yaptığı açıklamada petrol fiyatlarının yükselişini bahane ediyor. 2008 yılı temmuz ayında ham petrolün varilinin 140$’a dayandığı zaman bile, kullandığımız benzinin litre fiyatı 3.55TL idi. Bugün ham petrolün varil fiyatı 90$. Ayrıca 2008 yılı aralık ayı itibariyle ham petrolün varili 50$ düzeyine inmiş olmasına rağmen, yine aynı dönemde bizler benzinin litresini 3.35TL’den tükettik. Yani petrol fiyatları artsa da, azalsa da bizim kullandığımız akaryakıta bir etkisi olmuyor.

Akaryakıt ürünlerinin fiyatlarının yükselmesinin tek sebebi, hükümetin keyfi vergi artırımıdır. Hükümet akaryakıta uyguladığı dolaylı vergilerle çok büyük kazançlar elde ediyor. Artık herkes biliyor Dünya’nın en pahalı akaryakıtını kullandığımızı. Kullandığımız akaryakıtın 3’te 2’si vergiye gidiyor. Devlet 2009 yılında akaryakıta uyguladığı vergiden toplam 30.5 milyar TL kazanç sağladı. Bu sadece petrol ürünlerinden, yani benzin ve mazottandır. Oto gaz ve LPG ayrı.

2011 yılında da akaryakıt fiyatları düşmeyecek. Çünkü devlet, gelecek yılın bütçesinde akaryakıttan alınan vergi gelirlerini hesaplamıştır. Aslına bakarsanız akaryakıt ürünlerinden benzine yapılan zam çokta önemli değil. Çünkü toplam akaryakıt kullanımının yaklaşık %15’ini benzini oluşturuyor. Benzin kullanan tüketicide daha çok zengin tabaka oluyor. Asıl korkutucu olan benzine yapılan zammın arkasından mazota ve LPG’ye de zam yapılması. Ülkemizde araçlarda LPG kullanımı her geçen yıl artıyor. Hatırlıyorum bundan birkaç sene önce LPG’nin fiyatı, benzinin yarı fiyatından daha azdı. Mesela bugün benzin 4TL ise eskiye oranladığımızda LPG’nin fiyatı 1.8TL civarında olmalıydı. Ancak bugün LPG 2.3TL, yani LPG kullanımı arttıkça devlette LPG’ye uyguladığı vergi oranını arttırıyor. Fırsatçılık yapıyor bir bakıma. Yalnız hakkını verelim. Motorinin rafineri çıkış fiyatı, benzinin rafineri çıkış fiyatından daha pahalı. Dolayısıyla bugün motorin, benzinden daha pahalı olmalıydı. Ancak benzinden daha ucuz. Benzin 3.80TL, motorin 3.20TL. Akaryakıt ürünlerinden motorin kullanımı yaklaşık %80’ler civarında. Yani büyük bir çoğunluk motorin kullanıyor. Sanıyorum devlet, motorinde sürümden kazanayım diyor.

Enerji bakanı televizyona çıkıyor ve insanların gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Nasıl söylemesin, bütçede vergi gelirlerinden kaç milyar TL ayrıldı kim bilir? Ayrıca önümüzde seçim var. Fazladan para lazımdır. Hatta benzin fiyatları önümüzdeki aylarda biraz daha artarsa hiç şaşırmayın. Kimse tepki vermiyor. Ayrıca enteresan olan bir şey daha var. 2009 ve 2010 yıllarında gerek binek tipi, gerek hafif ticari, gerek ticari, gerekse traktör satışları patlama yaptı. Yani insanlar zengin, insanlar araç alıyorlar. İnsanlarımız mutlu olduktan sonra, devletimize feda olsun. 10 litre benzin alıyoruz, 40 TL’ye. 25TL’si devlete gitmiş ne çıkar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !