Yumurtalı Direniş Örgütü.Yumurtalı Özgürlük Hareketi.

Başlığı okuduktan sonra eminim ki hepiniz “Allah Allah böyle bir örgüt mü var ki? Nereden çıktı şimdi bu?” diye kendi kendinize sormuşsunuzdur. Böyle bir örgüt yok elbette. Ama olması fena olmazdı. Ya da bundan sonra kurulabilir. Böyle bir örgütün kurulma sebebi Burhan Kuzu’ya atılan yumurtalar nedeniyle devletin verdiği tepki olabilir mesela.

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenciler AKP’li bakan Burhan Kuzu’ya yumurta fırlattılar. Aman Allah’ım sonrasında neler oldu neler. O öğrenciler faşist mi olmadı, Ergenekoncu mu olmadı, illegal örgüt üyesi mi olmadı. O öğrenciler her şey oldu. Öğrenciler hakkında savcılık soruşturma başlattı. Bir haber muhabiri hanım hanımcık bir kıza üniversite kapısında soruyor. “Sizde yumurta attınız mı?” .Kızcağız ürkek bir şekilde biraz düşünüyor ve sadece “attık, attım” diyebiliyor. Elbette öğrenciler arasında bu işleri organize edenler vardır, provakötörler vardır. Ancak bir yumurta olayını bu kadar büyütmek, dallandırıp budaklandırmak, öğrenciler üzerindeki baskıyı arttırmak doğru mu?

Öğrenciler o kadar korkmuşlar ki, kendilerinin ve geleceklerinin heba olma ihtimalinden, gidip özür dilediler. Olayı kendilerince yatıştırmaya çalıştılar. Provakötör olan, geleceğinden korkusu olmayan öğrenci giderde özür diler mi? Devlet yöneticileri korku ve baskı ile öğrencileri kontrol altına almaya çalışıyorlar. Birde bu krizden nasıl fırsat çıkarırız diye üniversite yönetimi suçluyorlar. Buna korku üzerinden kontrol denir. Bir zaman bu kontrol askerin elindeydi. Şimdi AKP iktidarının elindedir. Ben bunu doğru bulmuyorum.

Bir yumurta olayını bu kadar büyüten devlet, Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Hakkari’de polise taş atan, molotof kokteyli atan, bazen silah sıkan, devletin araçlarına ve kamu mallarına zarar veren gençler hakkında hiçbir işlem yapmazken; dahası bu suçları işleyen çocuklar için mecliste kanun çıkarırken; aynı devlet yumurta atan üniversite öğrencilerini Ergenekon üyesi olmakla suçlayabiliyor. Bu tam bir saçmalıktır.

Yumurta atmak hiçbir şekilde suç değildir. Yumurta atmak, kendini ifade etmenin eyleme dönüşmüş halidir. Neden yumurta atarsın? Çünkü konuşmak istediğinde, şikayet etmek istediğinde ağzını kapatırlar, konuşturmazlar. Farklı sesler duymak istemezler. Sen devlet olarak toplum üzerinde polisi kullanarak korku ve baskı uygulamaya çalışırsan ve eleştirel sözleri duymamak için milletin ağzını kapatmaya çalışırsan, kafana yumurtayı yersin arkadaş.

Bu vatanın evlatları, bireyleri, memuru, işçisi, öğrencisi, bu devlet sizi dinlemezse, size kulak tıkarsa, yapacağınız en iyi şey kafalarına yumurtayı fırlatmaktır. Kimsenin malına, canına zarar vermeyin; yumurtayı kafalarına yediklerinde sadece karizmaları çizilir. “Ben neden bu yumurtayı yedim” diye düşünürler. Herkesi yumurta atmaya davet ediyorum. Bu isyana teşvik mi? Ben de Ergenekoncu olabilir miyim acaba, ya da bölücü terör örgütü üyesi? Kimseden korkmayın. Türkiye’nin yeni felsefesi, haklı olan güçlüdür. Recep Tayyip Erdoğan bunun ne demek olduğunu iyi bilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !